Profil čtenáře:
Ivo Horák

IH
Profese:

Progresisté, kteří jsou pro docela urychlený pád staletých pravidel a omezení, mají co se týče zahraničněpolitické orientace dost svérázné konzervativní spojence. Na osu Moskva - Teherán - Pchjongjang se dívají někdy jako na spojeneckou sílu. (Čtvrtým do počtu je Peking, asi tak jako jím byl u třech mušketýrů d´Artagnan). Když tu Jiří Pehe nedávno připomínal studenty z roku 1968 a upozorňoval na shody s rokem 2024, tak předchůdci, příp. dědové dnešních "študáků" kdysi fandili velkému kormidelníkovi Maovi (jenž "růčo" plavával, kam se hrabe nověji Putin, v řece Jang-c´).

Progresisté jsou pro dost urychlený pád staletých pravidel a omezení, tuším, že proto, neboť asi věří, že u jednou zavedeného už zůstane. Kupodivu se nebojí skutečného odlivu, dopadu reakce. V případě neklamného úspěchu jejich favoritů dojde totiž nejspíš k mocnému vzestupu konzervatismu, všelikých kariéristů a oportunistů a jim nezbydou "vybojovaná" práva, ale oči pro pláč.

Progresisté buď bojují na více frontách než je zdrávo a rozumné, nebo je prostě čeká vývin. Možná napodobí životní cestu Rogera Garaudyho či jemu podobných.

"To samé, co teroristé Hamásu udělali v Izraeli, a to samé, co dělá ruská armáda na Ukrajině, by dělali u nás, kdyby mohli," tvrdí šéf BIS generálmajor Michal Koudelka.

Po atentátu se opakovaně setkáváme s konstatováním, že riziko takové události (střelby "osamělého vlka") nelze eliminovat. Nepřípadné nepřekvapivé sdělení. Dozvídáme se totiž totéž, co jsme si vyslechli či přečetli již při útoku v budově pražské FF.

Na místě je otázka, jak přibližně stoupá (jistě neklesá) zmíněné riziko s růstem počtu lidí, kteří legálně drží střelnou zbraň. Exaktní odpověď jistě není možná, faktorů, které mohou hrát roli je řada. Nicméně, připomeňme si, po útoku v Praze se psalo, že držitelů zbrojních průkazů je u nás kolem 150 tisíc. Představme si, že se časem u nás bude chtít ozbrojit (a dokáže to) 10x tolik lidí. Vystačí potom "experti" stále s tímtéž "riziko střelby osamělého vlka nelze eliminovat"?

Politikovi, který nechce říct, že se bojí, nezbude než souhlasit s právem civilů na kvér. Normální veřejnost může být ráda, že ne na granát nebo cyankáli. Ach, svoboděnka, svoboda!

Položím (řečnickou) otázku. Jaká reakce na studentské protesty v USA by nemohla přispět ke zvolení D. Trumpa? To za prvé. A za druhé: Má administrativa USA při svém rozhodování zohledňovat jediné kritérium, totiž hloubku vrásek na Trumpově čele? Kdo by ocenil takhle konsternovaného prezidenta, takhle podmíněnou politiku?