Bulharsko před volbami. Proč je místní politika extrémně nestabilní?

Už pošesté za poslední tři roky půjdou obyvatelé Bulharska k všeobecným volbám. Tamní společnost je destabilizovaná. Nejen korupcí, ale i zklamanými očekáváními od členství v Evropské unii.

Mimořádné schůze Sněmovny jen poškozují chod parlamentní demokracie

Snadné svolání mimořádných schůzí Poslanecké sněmovny, stejně jako obstrukce schůzí řádných prohlubuje krizi politické kultury a znedůvěryhodňuje parlament. Na vině je opozice i vládní koalice. Jednací řád Sněmovny by se měl změnit.

Útlak migrantů nekončí. Nový Migrační pakt EU je lidskoprávní prohrou

Sněmovna projednává Migrační pakt, který institucionalizuje společná pravidla na unijní úrovni. V mnoha ohledech je návrh problematický z lidskoprávního hlediska. Pro české politiky je ale naopak jeho nehumánní podoba stále málo.

Jak se budují továrny na dřevo

Ministerstvem zemědělství předložený návrh novely lesního zákona ohrožuje budoucnost našich lesů. V nestátních lesích například navrhuje nevyžadovat podíl zalesnění listnáči a jedlemi nebo nevhodně zavádí platby za ekosystémové služby.

Pane Vondro, spíte? Klimaskeptikové sní falešný realismus

Před blížícími se evropskými volbami se množí vyjádření předních politiků na adresu unijní klimatické politiky. Prý je ideologická, zatímco oni jsou realisté. Vědecký konsenzus a dosavadní poznatky o klimatické krizi ale potvrzují opak.

Nedávné komentáře

Naléhavě potřebujeme právo na příznivé životní prostředí

V květnu 2023 se členské státy Rady Evropy zavázaly k posílení ochrany životního prostředí. Organizace Amnesty International je proto vyzývá, aby naplnily závěry loňského summitu a právně zakotvily právo na zdravé životní prostředí.

Ukrajinské uprchlíky místo integrace přepočítáváme na peníze. Vymstí se nám to

Vláda i vládní politici se chlubí, že se ukrajinští uprchlíci České republice finančně „vyplatí“. Vytěžování Ukrajinců jako levné pracovní síly namísto důsledné integrace se nám ale naopak do budoucna může snadno vymstít.

Zničení průběžného důchodového systému českou ekonomiku nezachrání

Vládní představitelé a jejich ekonomičtí poradci opakují slova o neudržitelnosti průběžného důchodového systému. Jejich cíl je jediný: vystrašit veřejnost, aby nebránila jeho privatizaci a soukromé penzijní společnosti získaly nové klienty.

Začiatok novej éry? K víťazstvu Petra Pellegriniho

Zvolení Petra Pellegriniho slovenským prezidentem znamená překreslení slovenské politické mapy. Opozice po deseti letech ztratila zastání v prezidentském paláci. Není ale zcela vyloučené, že se Pellegrini nakonec premiéru Ficovi vzepře.

Úspěch švýcarské klimatické žaloby je zlomem, který změní pravidla hry

Evropský soud pro lidská práva v úterý konstatoval, že Švýcarsko svou nedostatečnou klimatickou politikou porušuje lidská práva. Jde o výrok, který doslova změní pravidla hry v celé Evropě. Včetně České republiky. Rok 2024 bude zlomovým.

Izraelský masakr humanitárních pracovníků je tragédií. A obrazem rasismu Západu

Přední britský konzervativní komentátor pronikavě analyzuje selhání britských médií při referování o zločinech páchaných Izraelem. Pro českého čtenáře je text cenný už proto, že selhání českých médií je v daném směru nejméně o řád větší.

Proč požadujeme příměří v Gaze

Jeden z organizátorů akce umělců na předávání cen Anděl požadující příměří v Gaze přijal nabídku redakce DR, aby svou motivaci k činu z odstupu vysvětlil.

Z domova

Radní Vysočiny: Kraje nejsou od toho, aby připravovaly pracovní sílu pro průmysl

S pirátským radním pro oblast školství na Vysočině Janem Břížďalou jsme hovořili o kapacitní krizi středních škol, digitalizaci nebo tlaku průmyslu na omezování maturitních oborů a všeobecného vzdělávání.

Miloš Zeman rok poté: už znovu zkouší škodit

Miloš Zeman se jasně postavil za Putinovu pátou kolonu v Evropské unii, což vzbuzuje oprávněné pochyby o jeho obratu po ruské invazi na Ukrajinu. I v domácí politice se pokouší přispět k integraci autoritářských nacionalistů.

Byl Miloš Zeman státník? Nikoli. Byl to Putinův užitečný idiot

Právě vztah Miloše Zemana k Rusku a Číně bude patřit ke korunním důvodům, proč se nezapíše do dějin jako úctyhodný státník, ale jako břídil, který svým sebestředným počínáním ohrožoval demokratické základy českého státu.

KSČM se do evropských voleb spojila s agrobaronem Jandejskem

Komunisté pro evropské volby vsadili na spojení s konspirátory a agrobarony, dříve blízkými krajně pravicovému hnutí PRO Jindřicha Rajchla. Kateřina Konečná má šanci na obhájení mandátu.

Křetínského jednání v Moskvě domlouval sankcionovaný ruský politik Babakov

Miliardář Daniel Křetínský, vlastník EPH, se v roce 2016 účastnil v Moskvě schůzky s vedením Gazpromu, kterou domlouvala kancelář předního politika Putinova režimu Alexandra Babakova. Ten byl přitom již tehdy na sankčním seznamu EU.

Zemanův pokus o nastolení autoritářského prezidentského systému a jeho důsledky

Miloš Zeman se na Hradě soustavně pokoušel o nastolení prezidentského systému, který měl více rysů diktatury než demokracie. Že se mu to nepodařilo, je jen částečným vítězstvím. Sémě bylo zaseto, hrozba trvá.

Pomsta dotažená do konce: cesta ČSSD mimo parlament

Miloši Zemanovi se podařilo za vydatného přičinění Jana Hamáčka a Andreje Babiše ČSSD definitivně dostat na kolena. Ocitla se mimo sněmovnu, bez politického vlivu.

Ze světa

V Maďarsku se formuje další opoziční síla, tentokrát kolem odpadlíka z Fideszu

Nové hvězdě protiorbánovských protestů Péteru Magyarovi se podařilo zaregistrovat jeho formaci TISZA už k červnovým dvouvolbám. Podporu může mít i v desítkách procent. Sám Magyar ale není bez kontroverzí.

Chci odstranit Orbána a sjednotit Maďary. Rozhovor s Péterem Magyarem

S novou superstar protiorbánovských protestů s velkými politickými ambicemi si povídala Tereza Engelová, zvláštní zpravodajka webu HlidaciPes.org v Budapešti. Rozhovor přetiskujeme v rámci spolupráce s tímto médiem.

Práce, kterou nelze odmítnout: Státní politika zaměstnanosti v Sin-ťiangu

Peking směřuje k normalizaci represivní etnické politiky v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Namísto dříve běžných převýchovných táborů jsou nyní Ujguři přímo podrobování nucené práci a přesunům.

Slovenské prezidentské volby: nástupcem Čaputové bude Pellegrini

Někdejší Ficův premiér získal 53,12 procenta hlasů. Vysoká účast ukazuje, že ho navzdory rozpačité kampani nakonec podpořila kromě nacionálně populistického tábora i část středových voličů.

Kdo se bojí regulace cen?

Neochota německé vlády zastropovat ceny energií zbytečně prodloužila období ekonomické nejistoty a přispěla k prudkému nárůstu podpory AfD. Opačný přístup by přitom mohl být proti nástupu populistické pravice účinnou obranou.

Střelba na Filozofické fakultě UK

Výzva k zásadnímu zpřísnění pravidel držení střelných zbraní

Měsíc od tragických událostí, které vyvrcholily vražděním na FF UK, píší zástupci akademické obce poslancům a vládě. Signatáři požadují snížení počtu legálně držených zbraní a zjednodušení pravidel pro trvalé odebrání zbrojního průkazu.

Netruchlit k zapomnění. Obětem vražd na FF UK dlužíme jasnou odpověď

„V nedávných projevech předsedy vlády Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla jsem neslyšel nic o tom, jaké konkrétní kroky chtějí iniciovat a podniknout, aby se podmínky držení zbraní výrazně zpřísnily.“ Ondřej Holub k držení útočných zbraní.

Obchodníci se smrtí. Přísná a efektivní kontrola držení zbraní je nezbytností

V České republice roste počet střelných zbraní. Efektivní kontrola jejich držení je nezbytnou, ale nikoli dostačující podmínkou k tomu, abychom se co možná vyhnuli dalším tragickým událostem podobným té na pražské filozofické fakultě.

Postavme se obchodníkům se strachem. Nejlépe tak uctíme památku obětí

Tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je politickým tématem. Nedovolme, aby jej zneužila zbraňová lobby a další obchodníci se strachem. Usilujme o solidárnější společnost beze zbraní.

Lenka Hlávková. Uměním spojovat lidi byla proslulá i za hranicemi

Na ředitelku Ústavu hudební vědy na pražské filozofické fakultě vzpomíná její kolega: na její odvahu a zdravou asertivitu, na její životní optimismus a smysl pro humor, na vzácnou schopnost tvořit pevná přátelství.

DR

Naše noviny stojí za svobodnou novinařinu a lidská práva. Budeme vděčni za vaši podporu.
×

Vláda Petra Fialy

Migrace a ruský mír. Vláda hraje do karet ANO a SPD

EU přijala migrační pakt zajišťující povinnou solidaritu všech států. Ač jde o text, který během předsednictví navrhla ČR, koalice se k němu nyní nehlásí. Nahrává tak především ANO a SPD, kteří na strachu z migrace postaví volební kampaně.

Bezdůvodné výpovědi? ODS zase šlape po pracujících, ostatní strany přihlíží

Návrhy ODS na zavedení výpovědi bez udání důvodu a další oklešťování práv zaměstnanců jdou přímo proti zájmům většiny pracujících lidí. Přihlíží jim nejen její koaliční partneři, ale i opozice, vedená podnikatelskými populisty.

Falešná hra ministra Beka vede české vysoké školy ke katastrofě

Fialova vláda se sice pokrytecky zaklíná podporou vzdělanosti, české univerzity ale svou politikou škrtů vede k finančnímu kolapsu. Místo aby ministr Bek univerzitám pomohl, snaží se akademickou obec rozeštvat proti sobě.

Fialova vláda betonuje politiku nízkých mezd. Na Západ patřit nechce

Kabinet Petra Fialy potvrdil, že jeho mzdová politika necílí k budoucí prosperitě, ale ke stagnaci, či rovnou k propadu. Fantazie současné opozice není v tomto ohledu bohužel o nic lepší. Pro nalezení alternativy máme už jen dva roky.

Planetu budeme chránit, ale jen trochu. Ministr Dvořák nechápe klimatickou krizi

Ministr Martin Dvořák v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl o klimatické politice řadu mylných výroků, za něž by se nemuseli stydět ani přední klimaskeptikové. Postavil se nejen proti známým datům, ale paradoxně i proti vlastnímu voličstvu.

Rovnost LGBTQ lidí

Akceptace stejnopohlavních svazků v osekané podobě je politickou chybou

Sněmovna minulý týden schválila rozšíření práv stejnopohlavních párů, na manželství pro všechny si však Česká republika ještě počká. Je na čase, aby se mladí lidé aktivizovali podobně, jako se to povedlo loni v Polsku.

Manželství pro všechny? Jen upatlaný kompromis

Uzákonění takzvaného manželství pro všechny Sněmovnou neprošlo. Poslanci tak stvrdili, že reprezentují především sami sebe. Z jednání i tak vzešel návrh, který znamená krok vpřed. Proč pro něj hlasovali Piráti, vysvětluje Klára Kocmanová.

Těm, kterých se týká, opravdu pomůže. Ostatním neublíží

V Poslanecké sněmovně prošel druhým čtením zákon o manželství stejnopohlavních párů. Ačkoli data jasně dokazují pozitivní efekt zákona v jiných zemích, mnozí čeští politici zůstávají v zajetí předsudků a dezinformací. Podaří se to změnit?

Aliance pro rodinu u soudu prohrála. Zvítězila svoboda projevu

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová nemusí ze sociálních sítí odstranit příspěvek, že ultrakonzervativní Aliance pro rodinu je Putinovým hlasem v Evropě. Lobbistická organizace se pravděpodobně odvolá.

Práce médií poškozuje trans lidi

Nedávný rozhovor DVTV s Danielem Blackem ukazuje, jak mediální rámování tématu tranzice vypadat nemá. Přílišné zobecňování individuálních zkušeností, jehož se televize dopustila, vede k posilování představ, které trans lidi poškozují.

Klima a energetika

Frakování v Beskydech? Tady se už někdo definitivně zbláznil

Státní podnik Diamo chce na Frenštátsku v podhůří Beskyd těžit plyn. Jednou ze zvažovaných metod je také hydraulické štěpení, které způsobuje ohromnou míru devastace. Místní občané jsou proti.

Konec spalování plynu v nedohlednu. I přes závazek G7 skončit s ním do roku 2035

Evropská snaha ukončit spalování uhlí je v půli cesty, v případě podobně špinavého plynu jeho využívání často naopak narůstá. Je nejvyšší čas, aby státy jasně deklarovaly, že i plyn, který pohání rozvrat klimatu, musí skončit.

Na suchu

Masivní sucha ve Španělsku a v USA jsou předzvěstí nastupující planetární krize: lidstvu přestává stačit voda na závlahy.

Jaderná renesance se nekoná. Problémů je celá řada

Výstavba jaderných reaktorů se oproti plánům několikanásobně zpožďuje a prodražuje. Problémem je i zásobování ruským uranem. Favorizované reaktory pro Dukovany jsou navíc ještě ve fázi vývoje. Zpoždění a zdražení celého projektu je jisté.

Evropští ministři se shodli na opuštění Energetické charty. Odcházejí i Britové

Evropští ministři na poslední chvíli schválili kompromisní návrh koordinovaného vystoupení Evropské unie z Energetické charty. Dohodu opustí i Britové. Právní boj s fosilními firmami tím však zdaleka nekončí.

Jak ukončit Tykačův špinavý byznys? Nedotovat, raději vyvlastnit

Tykačova okrádání spotřebitelů i státu už bylo dost. Jeho ztrátové elektrárny by stát neměl dotovat, ale vyvlastnit ve veřejném zájmu.

Odbory a klimatické hnutí jsou mnohem silnější, když bojují společně

V Itálii pracovníci největší elektrárenské firmy protestují za větší investice do čisté energie, v Německu spojily síly odbory a hnutí Fridays for Future. Jde o inspirativní příklady potřebného spojenectví mezi odbory a klimatickým hnutím.

Izrael a Palestina

Hamás, Izrael, Gaza a USA po Velikonocích: možné je stále všechno

Situace v Gaze se v posledních týdnech vyvíjí spíše samospádem. Velké zvraty jsou ale vidět v politickém dění, jež konflikt provází. V největší míře se to týká přístupu USA. V pohybu je také dění v samotném Izraeli.

Depeše ze severní Gazy: řádky psané o hladu

Text palestinského novináře působícího v Pásmu Gazy přinášející svědectví o těžko představitelných podmínkách panujících v severní části pásma vydáváme v souvislosti s otevřeným dopisem světových médií k situaci palestinských novinářů.

Desítky světových médií požadují po Izraeli, aby dodržoval práva novinářů v Gaze

Desítky světových médií včetně celé řady nejrenomovanějších organizací požadují po Izraeli, aby začal chránit práva novinářů v Gaze. V konfliktu bylo už zabito 94 novinářů, z toho 89 Palestinců. K výzvě se připojil i Deník Referendum.

O hladu v Gaze bez kýče

Mnohé texty o nouzi v Gaze z posledních dní se podobají těm, jež vycházely na sklonku minulého roku. Situace v celém Pásmu se přitom objektivně zhoršuje. Zvláště palčivě je to vidět ze zpráv, jež přicházejí ze severní zóny.

Izraelské tažení v Gaze na začátku března: všichni vyhlíží druhé příměří

V týdnu před vypršením izraelské lhůty Hamásu ohledně propuštění rukojmích finišují jednání o dalším přerušení bojů. Do Izraele by se měla během eventuální pauzy vrátit další část zadržených. V Gaze by měla být odvrácena hrozba hladomoru.

Válka na Ukrajině

Systém integrace ukrajinských uprchlíků selhává

Od počátku ruské invaze uprchly z Ukrajiny do České republiky statisíce lidí a další stále přicházejí. Přestože vláda zdůrazňuje vedoucí pozici ČR v pomoci Ukrajině, dlouhodobou podporu uprchlíků a uprchlic náš stát nezvládá.

Desatero pro vítězství Ukrajiny

Ukrajinský prezident Zelenskyj prvně připustil, že by se ještě letos na jaře mohlo jednat o míru. Nebyl by to ale zřejmě takový mír, jaký si ukrajinské vedení představuje. Co by muselo být splněno, aby Ukrajina ve válce zvítězila?

Jak nenechat Ukrajinu padnout ve třetím roce války

Zajištění podpory napadené Ukrajině je otázkou i naší bezpečnosti. Společný evropský postup umožňuje dlouhodobou a systémovou podporu, ale bez pomoci USA nestačí. Ta může s Trumpem jako prezidentem ustat. Problémem je také únava z války.

Český přístup k ukrajinským uprchlíkům na trhu práce je nestrategický

Přístup České republiky k uprchlíkům z Ukrajiny je v ledasčem příkladný. Způsob, jímž stát Ukrajince pouští na český pracovní trh, je však hluboce nestrategický. Ztrácejí na něm nejen sami mnohdy vysoce kvalifikovaní uprchlíci, ale i ČR.

Pokud Západ Ukrajinu opustí, Rusko vyhraje

Budoucnost finanční a vojenské podpory Ukrajině je na Západě stále častějším předmětem diskuzí. Důvěryhodnost Putinova Ruska doma i v zahraničí oslabuje, Ukrajina se však bez zásadní západní podpory neobejde.

Udržitelná doprava ve městech

První rok městské pětikoalice: Praha začíná opět stagnovat

Pražská radnice pod vedením Bohuslava Svobody úřaduje už rok. A zatím to vypadá, že jejím programem bude především stagnace, nebo přímo návrat ke „starým“ pořádkům. Trpí sociální agenda, doprava i školství. Od primátora slyšíme jen výmluvy.

SUV v Paříži se nás netýkají, ale efektivita veřejné dopravy v Praze ano

V ulicích Prahy neustále přibývá aut. Kvůli nim se také prodlužuje doba zpoždění MHD. Veřejná debata by se proto měla vést o tom, jaká je efektivita jednotlivých druhů dopravy a jejich vliv na okolí.

Plán na zdražení jízdného v pražské MHD je nezodpovědná politická hra

Vládnoucí pražská koalice se začala dohadovat o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Je to nekoncepční a nezodpovědný krok. Veřejné služby by v době všeobecného zdražování v důsledku inflace zdražovat neměly.

Praha dá letos méně peněz na aktivní mobilitu

Pražská koalice se štěpí v oblasti dopravy na stoupence bezmotorové dopravy a MHD na straně jedné a podporovatele automobilismu na straně druhé. Letos se bude rozhodovat o změnách, které mohou dopravní tvář Prahy výrazně ovlivnit.

Hala pražského Hlavního nádraží by k zemi jít neměla

Nová hala pražského Hlavního nádraží je bezpochyby hodnotnou kulturní památkou, která navíc dobře slouží cestujícím. Návrh na její nahrazení otevřenou dřevěnou konstrukcí nedává smysl z kulturního, ekologického ani ekonomického hlediska.

České školství

Reforma dějepisu: Zalekl se neoliberální establishment revoluce?

Navržená reforma dějepisu má mnohá pozitiva. Vytváří však falešnou iluzi, že proti propagandě lze postavit neutralitu a „logiku dějin“. Chybou je i to, že starší dějiny redukuje na pouhé východisko modernity.

Za absenci míst na gymnáziích může letitý svazek průmyslu a krajských politiků

Nedostatek míst na všeobecných středoškolských oborech je dílem úspěšného lobbingu průmyslového velkokapitálu. Vzdělávání mladého člověka však nesmí být redukované na momentální potřeby pracovního trhu.

Stávka škol je reakcí na pokrytectví státní správy

Vláda, která se prezentovala důrazem na vzdělání, si svou nekoncepční školskou politikou a rozpočtovými škrty vykoledovala nejprve stávku vysokých škol a nyní i těch mateřských, základních a středních. Vláda hazarduje s celou generací dětí.

Ministr Bek se vymlouvá. Vládní kroky zhorší kvalitu vzdělávání

Současná vláda včetně ministra školství Mikuláše Beka o vzdělávání sice ráda mluví, v praxi však mezi její priority nepatří. Dlouhodobé podfinancovaní dopadá nejen na vysoké školy, ale opět výrazně zasáhne i základní a střední školy.

Náboženství a civilizace

Pro život nebo pro volbu, musí to být rozpor?

Na nabídce pomoci ženám, které zvažují umělé přerušení těhotenství, není nic špatného. Problém začíná u dogmatického pojetí ultrakonzervativní etiky, které se bohužel i u nás začíná prosazovat.

Pohlavní zneužívání v církvi není odchylkou, nýbrž pravidlem

Podle dat z Francie bylo v posledních sedmdesáti letech katolickou církví zneužito více než 200000 mladistvých. Francie přitom není izolovaná. Zneužívání moci církevních aktérů není vzácné ani u nás. Dopad na společnost je přitom masivní.

Není budoucnost tam, kde děti jedí odpadky těch, kdo se stravují v hojnosti

Papež František dlouhodobě varuje před extrémní koncentrací bohatství a upozorňuje na utrpení chudých a hladových. Papežovy projevy, pro někoho na první pohled radikální, jen přirozeně navazují na sociální nauku katolické církve.

Josef Nuzík novým olomouckým arcibiskupem

Olomouckým arcibiskupem jmenoval papež František biskupa Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze. V katedrále svatého Václava v Olomouci to 9. února oznámil apoštolský nuncius v ČR Jude Thaddeus Okolo.

Politika dějin

Fico nad Husákovým hrobem. Anatomie jedné poklony

I když Ficova poklona nad Husákovým hrobem vypadá při pohledu z Prahy jako nesrozumitelný, mírně bizarní spektákl, ve skutečnosti je za ním hluboká logika, kterou demokraté mohou ignorovat jen k vlastní škodě.

Dohodu s Lichtenštejny ano, ale ne podle Hermana

Expáter a exministr kultury ve službách Lichtenštejnů Daniel Herman se snaží sugerovat, že máme jen dvě možnosti: přijmout, nebo nepřijmout dohodu, kterou nám nabízejí. Není tomu tak. Má se jednat a o možnostech máme vědět.

Jiří Gruntorád a John Bok vrátili do politiky téma autenticity

Oba stateční muži prosadili svou, přiměli stát, aby konečně začal napravovat křivdy na chartistech, obětech perzekucí minulého režimu. Až čas ukáže, co rozhodnutí vlády ve stylu Chytré horákyně znamená pro tuzemskou politickou kulturu.

Ministr Jurečka by měl odstoupit, aby zachránil život cennější než jeho kariéra

Ministr by měl odejít z důvodů křesťanských, osudových, literárních, estetických. Člověk se občas potká s něčím, co ho přesahuje.

Dejte chartistům spravedlivé důchody

Někdejší disident, zakladatel knihovny Libri Prohibiti, chartista Jiří Gruntorád, začal 17. listopadu 2023 držet hladovku za spravedlivé důchody pro chartisty. Je to státní ostuda obnažená u příležitosti státního svátku.

Umělá inteligence: hrozba nebo naděje?

Seznam.cz vábí do mediální reality generované na míru. Akceptujeme to?

Technologický gigant Seznam oznámil, že ve své rozhlasové stanici Expres FM uměle generovanou moderátorku Hacsiko doplní dalšími čtyřmi syntetickými hlasy. Otevírá se tím otázka, jaký mediální obsah konzumujeme a jak ho konzumovat chceme.

Současný svět je jako plavba Titaniku

Svět čelí několika globálním krizím. Válečné konflikty, masová migrace, rozvrat klimatu i nástup umělých inteligencí nás ohrožují nejen svou intenzitou, ale především svou provázaností. To, na co doplácíme, je nekontrolovatelná zpupnost.

Zachytí vás vždy a všude. Zákaz biometrického sledování nepřipouští výjimky

Evropská unie schvaluje zákon o umělé inteligenci, který slibuje úplný zákaz systémů na rozpoznávání tváří. Snahy prosadit do něj výjimky popírají jeho smysl.

Jednou nohou v dystopii. Systém rozpoznávání obličejů používá i česká policie

Policie přiznala, že používá software na rozpoznávání tváří, byť údajně jen ke zpětnému porovnávání. Na možnostech zneužití technologie, která se šíří i v soukromém sektoru, to nic nemění. Do osvěty se paradoxně pouštějí soukromé firmy.

DR

Podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku přístupnou všem, bez oligarchů a bez paywallu. Svou podporou určujete naši sílu.
×

Perspektivy levice

Úspěšná zelená politika musí stát na naději

Pět let poté, co se v Evropě vzedmula „zelená vlna“, dominuje politické diskusi před evropskými volbami strach a polarizace. Levice proto musí klást důraz na pozitivní hodnoty a posilovat je pomocí příběhů založených na naději.

Volební rok v Británii: velké střídání stráží?

Ve Velké Británii začala ostrá fáze předvolební kampaně. Průzkumy ukazují výraznou podporu labouristů, kteří pod vedením Keira Starmera dokáží oslovovat i středové voliče. Konzervativci bojují o poslední zbytky přízně slibem nižších daní.

Ne Husák, ale nedůstojné životní podmínky mnoha lidí ohrožují demokracii

Pronikavý komentář Ondřeje Holuba vysvětlující smysl a kontext Ficovy poklony Husákovi vyvolal i některé pohrdlivé reakce plné nepochopení — přesně takové, jaké jdou Ficovi a jemu podobným na ruku.

Levicové strany musí začít znovu vážně mluvit o majetkové a příjmové nerovnosti

Levici se ani v době rostoucí snižování životní úrovně nedaří oslovovat evropskou veřejnost. Příklon k pravicovým tématům hlasy nepřinesl. Sociálnědemokratické strany nyní mohou zaplnit ideové a programové vakuum, které pomohly vytvořit.

Na protestoch proti Ficovi by ľavica nemala chýbať

Robert Fico si je dobře vědom, že velká část slovenské společnosti se cítí politiky přehlížená. Jeho Smer proto předstírá levicovost, ale ve skutečnosti ničí demokracii. Levice musí tento podvod jasně pojmenovat a nabídnout východisko.

Feminismus a práva žen

Potraty, pochody a tělesná autonomie

Sobotní blokáda pochodu za omezení práva na potrat přinesla konfrontaci dvou zcela odlišných pojetí světa a lidských práv. Protipotratáři i čeští policisté zatím odmítají uznat mezinárodními úmluvami garantované právo na tělesnou autonomii.

Ekonomie je nenapravitelně sexistický obor

Muži dominují v ekonomii nikoli proto, že by ženy byly slabší v matematice, ale protože tento obor stojí na zvrácených premisách, jež jsou pro většinu žen naprosto nepřijatelné.

Navalného hnutí otevřelo cestu politické emancipaci ruských žen

V opozičním hnutí Alexeje Navalného se výrazně angažovaly ženy. Ruský režim je za to dnes tvrdě stíhá. Mnohé musely odejít do exilu, další si ve vězeních odpykávají mnohaleté tresty.

Francie si dala do ústavy svobodu volby interrupce

Ve Francii je interrupce legální už půl století. Zapsat ji do ústavy je krokem, jak ji ochránit i v případě, že by se k moci dostala síla, která by ji chtěla zrušit. A rozhodnutí zákonodárců je zároveň signálem celému světu.

Sedni!

Brno & Praha

Arnika vyhrála soudní spor. Budovu od Zahy Hadid to už ale nezmění

Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti organizace Arnika. Úřady v procesu povolování stavby Masaryk Centre 1 od ateliéru Zahy Hadid chybovaly. Postavenou budovu už nikdo nezbourá, přesto je tento rozsudek důležitý.

Praha 1 potřebuje omezení hluku a dopravy, ne absurdní divadlo primátora Svobody

Centrum Prahy dlouhodobě trápí odliv stálých obyvatel. Je to dáno i nočním hlukem z neregulovaného turismu, a především dopravy. Noční zákaz vjezdu do některých oblastí pro motorovou dopravu jde i přes obsažené výjimky správným směrem.

Výběh pro lední medvědy za 1,2 miliardy? Zdroje zjevně jsou, ale jen pro někoho

V situaci, kdy ekonomika stagnuje a instituce škrtají, kde se dá, pražská zoo prudce navýšila rozpočet na jeden ze svých projektů a Rada města Prahy ho bez výhrad schválila. Umělé nafukování veřejných projektů má u nás dlouhou tradici.

Demolice Myslivny padá nejen na vlastníka, ale i na město a jeho instituce

Při právě probíhajícím bourání brněnského hotelu Myslivna je likvidována takřka veškerá umělecká výzdoba. Ničí se tak nejen stavba, ale i historický kontext. Na vině je nejen vlastník a město, ale i kompetentní paměťové instituce.

Letní úprava brněnského přednádraží: částečné změny

Brněnské nádraží a jeho okolí je dlouhodobě velmi špatnou vizitkou města a poslední úpravy nepřinesly výraznější zlepšení. Prostor potřebuje především mnohem razantnější omezení automobilové dopravy.

Důl Turów

Turów dva roky po dohodě: znečišťovatel platí, ale my více

Nová polská vláda se staví vstřícně k řešení otázek životního prostředí. Premiéru Fialovi se tak otevírá mimořádná šance napravit alespoň některé negativní důsledky česko-polské dohody o dolu Turów, jejíž podepsání bylo fatální chybou.

Premiér Fiala má šanci napravit své selhání a zastavit rypadla u českých hranic

Výsledek polských voleb dává naději, že nová vláda přehodnotí pokračování těžby na dole Turów nedaleko českých hranic. Petr Fiala má možnost napravit nefunkční a nevýhodnou dohodu o podmínkách těžby, kterou uzavřel.

Clona v Turówě nepomáhá a spolu s vodou mizí i důvěra

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že podzemní těsnící stěna v Turówě je funkční. Zároveň přiznává, že vodu z českého území nechrání a ta dál odtéká do Polska. Stěna totiž byla vybudována na špatném místě.

Premiér Fiala brání důl Turów. Polskému soudu i českým občanům navzdory

Polští politici Práva a spravedlnosti hájí v Turówě zájmy těžařů i proti rozhodnutí polského soudu. Petr Fiala v tom polskou vládnoucí garnituru neochvějně podporuje. Zdraví a kvalita života tamních českých občanů jsou mu totiž lhostejné.

Násilí na lidech bez domova

Jednou snad budeme v teple domova spát všichni

Pomoci lidem na ulici můžeme koupí takzvané nocleženky. Je to správné, ale ještě lepší bude, až to nebude zapotřebí, protože všichni budou mít kde bydlet. Zákon o podpoře v bydlení k tomu může částečně, ale významně přispět.

Z ulice se dostává těžko. Lidem musí konečně začít pomáhat stát

Českým politikům by slušelo, kdyby přestali chápat bezdomovectví jen jako vadu na kráse veřejného prostoru a zasadili se o jeho prevenci. Těm, kteří už na ulici jsou, je třeba podat pomocnou ruku. Příklady dobré praxe známe, stačí chtít.

Českobudějovická ODS užívá lidi bez domova jako materiál pro svůj populismus

Vedení českobudějovické radnice se rozhodlo přesunout zázemí pro lidi bez domova na městskou periférii. Výsledkem bude ztráta dostupnosti a vytvoření velkého problému. Alarmující je, že motivace místní ODS je především ideologická a zištná.

DR

Prosíme, podpořte Deník Referendum a umožněte nám i nadále dělat kvalitní nezávislou žurnalistiku.
×

Spojené státy

Haitští Hrdí hoši

Naprostý rozvrat veřejného pořádku a politický vzestup gangsterů na Haiti můžeme sledovat i jako varování, kam může dospět společnost v USA, pokud se moci znovu chopí Donald Trump.

U republikánů už drama nečekejme, demokraté mohou ještě překvapit

V USA fakticky skončily prezidentské primárky. Jasnými vítězi jsou opět Biden a Trump. Zatímco u republikánů Trumpa zřejmě nezastaví už ani soudy, u demokratů by mohl být Biden ještě nahrazen. Musel by ale sám souhlasit.

Plíživý návrat absolutismu

Soud v americkém státě Delaware rozhodl, že odměna 56 miliard dolarů pro ředitele Elona Muska byla přehnaná. Nejbohatší člověk planety na rozsudek zareagoval bohorovně: pokouší se svou společnost přesunout pod jinou jurisdikci.

Západ se na Ukrajině chová pokrytecky. A sebevražedně

Schizofrenní politika Západu, podle níž je Ukrajina plně suverénním státem, jemuž však nelze veškerá práva suverénního státu přiznat, není ničím jiným než projevem strachu z Ruska. A strach z Ruska znamená jediné — jeho konečné vítězství.

Čína & Tchaj-wan

Hongkong přijímá další bezpečnostní zákon. Sílí kontrola a orientace na Peking

V Hongkongu pokračují právní změny, které potvrzují dříve nastolený trend. Demokratické sny se rozplývají a ústavní záruky pro občanské politické aktivity se omezují.

Nové argumenty k teorii úniku viru z laboratoří ve Wu-chanu

Američané odtajnili další část dokumentů k projektům nadace EcoHealth Alliance Petera Daszaka. Materiál obsahuje podrobný návod na genetické modifikace, jejichž výsledkem měly být viry vykazující shodné rysy s virem způsobujícím covid-19.

Čína mezi Izraelem a Palestinci, po boku Ruska a Hútiů

Čína podporuje palestinský boj, zachovává „protizápadní neutralitu“ a stejně jako Rusko se nebojí, že hútijské útoky na dopravní lodě v Rudém moři ohrozí její obchod.

Taiwanské volby — úspěch demokracie v Asii ve stínu břemene minulosti

Svou volbou nového prezidenta dali Taiwanci najevo, že jim záleží na demokracii a nenechají se zastrašit mocným sousedem. Zůstávají však ve stínu nevyřešených historických otázek.

Evropa ve vztahu k Číně klame hlavně sama sebe

Evropská unie už od roku 2008 v rámci úsporných opatření drasticky omezovala investice do rozvoje zdejšího průmyslu. Nyní se hrozí čínského technologického náskoku a snaží se Číně vyhrožovat. Tím ale evropské ekonomice nijak nepomůže.

Jaroslav Tvrdík už zase létá do Číny a vypráví o tom báchorky pro česká média

Jaroslav Tvrdík se vrátil z cesty do Číny a vypráví o přátelství s premiérem Li Čchiangem. Ve hře je ale možná zájem PPF vyvést z Číny tenčící se zisky z kdysi lukrativního podnikání.

Kulaté výročí iniciativy Pás a stezka. Ukončíme českou spolupráci?

Letos na podzim slaví Si Ťin-pchingův projekt Pás a stezka desáté narozeniny. Partnerským zemím přináší místo profitu především extrémní zadlužení, zato geopolitický vliv Číny roste. Svou stopu má tato iniciativa i v České republice.

Pulzující africký kontinent

Somaliland: Na cestě k uznání 55. státu Afriky?

Ve stínu dlouhodobých katastrofálních poměrů v regionu Rohu Afriky zůstává fakt, že tu již desítky let prosperuje kvazistát Somaliland. Jeho dějiny ukazují, nakolik poměry v dnešní Africe stále ovlivňuje její koloniální minulost.

Chaotické volby v Kongu se dotýkají i České republiky

V Demokratické republice Kongo proběhly prezidentské volby, jež pošlapaly všechny základní demokratické principy. Mimořádné nerostné bohatství země je však pro EU i USA natolik lákavé, že tamní režim raději akceptují.

Etiopie: Je snazší obviňovat Západ než usilovat o pozitivní změnu

Před rokem Etiopie stála na prahu občanské války. Poté se situace poněkud uklidnila, avšak většina problémů zůstává. Etiopie má přitom potenciál pro rozvoj, vláda však raději spoléhá na pomoc ze světa. Profituje z toho Čína.

Poučení z katastrofy v Derně

Příběh zkázy východolibyjského města o velikosti Olomouce mimo jiné ukazuje, jak je dilema mezi tlumením klimatických změn a adaptací na ně falešné.

Třicetileté výročí od rozpadu SSSR

Moc málo fotbalu

Aka Morčiladze je jeden z nejznámějších gruzínských spisovatelů. A velký fanoušek fotbalu. Jeho esej ze série Souostroví SSSR vypráví příběh o zemi, kde lidé chodili po polích s podomácky vyrobenou anténou, aby ho mohli sledovat.

Rusko třicet let po konci SSSR: zbyl jen kult síly a pohled upřený do minulosti

Další z řady esejů soustroví SSSR psaných pro Voxeurop líčí obraz Ruska jako země, která nezvládla transformaci od sovětské minulosti, a tak ji zvráceným způsobem začala selektivně používat k legitimizaci autoritářství.

My moldavští Sovětčíci. Obraz mezigenerace

Vždy budu patřit k moldavské „mezigeneraci“, jež vyrostla mezi dvěma jazyky a dvěma identitami. Jsem směsí mezi tím, kým jsem, a kým bych měla být, píše moldavská spisovatelka v druhé eseji ze série věnované rozpadu SSSR.

Zpátky v Sovětském svazu. Opět

Běloruský autor Victor Martinovich prožil tři životy: z pionýra, jímž byl krátce před rozpadem SSSR, vyrostl v uznávaného spisovatele svobodné éry země. Dnes je disidentem. Jeho esej tvoří první ze série věnované výročí rozpadu SSSR.

Prezidentské volby

Te Deum jako ornament inaugurace

Zdá se, že Petr Pavel chce svým rozhodnutím „zarámovat“ svou inauguraci chvalozpěvem Te Deum stvrdit mýtus „moudrého vladaře na Hradě“, který je v českém národě kontinuálně upevňován navzdory republikánskému zřízení prakticky od dob TGM.

Za změnami v české politice je i generační posun

Za úspěchem Petra Pavla nestojí jen povaha jeho osobnosti či podoba kampaně. Neopominutelnou roli jistě sehrála i výrazná generační obměna. Nastal ideální čas tento jev zasadit do kontextu a důkladně jej interpretovat. Je politicky klíčový.

Nechme Pavla se dovybarvit. Jak ohledně Ukrajiny, tak ohledně Tchaj-wanu

Nastupující prezident zaujal hned v prvním týdnu po zvolení několika silnými zahraničněpolitickými výroky. Každý z nich však může indikovat řadu různých konkrétních politik, ne nutně konfrontačních.

Město a bydlení

Vídeňský model dostupného bydlení. Inspirace nejen pro Brno

Brno plánuje ve spolupráci s Českou spořitelnou vybudovat dostupné bydlení se sníženým nájemným. Inspirovat by se mělo ve Vídni. Její model je totiž jednoduchý, vysoce účinný a funguje už sto let.

Chystá se zjednodušení příspěvku na bydlení. Bude dostatečné?

Chystané zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení přináší několik pozitivních změn, některé nedostatky však zachovává. Pozitivní ovšem je, že lidé už nebudou muset pro dávky na Úřady práce v místě trvalého pobytu.

Dopis z ošklivého Lisabonu

Lisabon a další města na portugalském pobřeží jsou stále více postižena mezinárodní gentrifikací a snahou přizpůsobit se vkusu zahraničních turistů. Krize bydlení, kterou zažívá většina evropských velkoměst, se tu ukazuje ve vší palčivosti.

Vídeň, Berlín, Barcelona: vzory měst, která usilují o dostupné bydlení

Ceny bydlení a nájemného rostou několik dekád a komodifikace bydlení situaci ještě výrazně zhoršila. Existuje však nemálo příznivých příkladů z evropských měst, které dokládají, že právo na bydlení může být skutečně přiznáno všem.

Nová platforma Akademie věd má zlepšit prestiž nájemního bydlení

V úterý 6. prosince 2022 spustil Sociologický ústav Akademie věd online platformu NájemPlus. Jejím cílem je zvýšit kvalitu a prestiž soukromého nájemního bydlení v České republice.

Sdílené bydlení: budoucnost městského plánování, nebo luxus pro privilegované?

Pokud se projekty sdíleného bydlení mají stát jedním z východisek současné krize bydlení, musí odmítnout neoliberální vzorce a otevřít se marginalizovaným vrstvám společnosti.

Potravinová nejistota způsobuje choroby z blahobytu

Rapidní růst životních nákladů ovlivňuje způsob, jakým se stravujeme. Až osmnáct procent obyvatel ČR zažívá potravinovou nejistotu, která má vliv na jejich zdraví a celkové vyhlídky. Je přitom fér mluvit o „chorobách z blahobytu“?

Recenze

Ježíš z Libně a zlomené prkno dějin. Nad hrabalovskou knížkou Pavla Hoška

Nedávno objevené nahrávky adventních promluv Bohumila Hrabala vrhají na jednoho z nejvýznačnějších českých spisovatelů nové světlo a umožňují hlubší pochopení duchovního rozměru jeho díla, které ruší hranici mezi posvátným a profánním.

Sucho v mezích patriarchátu

Film Sucho režiséra a scénáristy Bohdana Slámy pojednává o potřebě nápravy vztahu ke krajině i vztahů mezi lidmi navzájem. Celkové vyznění filmu kazí schematický scénář a těžko uvěřitelné chování postav.

1670 čili Jak rozesmát Poláky. A Čechy také

Seriál 1670 je jedním z příkladů, že Poláci dokáží na vlastní historii pohlížet se sebekritickým odstupem a použít ji i jako námět ke vtipnému zpracování aktuálních společenských témat. Kupodivu tato satira baví i Čechy.

Chci tě celou. Poznámky Milana Blahynky o totalitě

Neviditelná moc mafiánské praxe

Vzpomínky

Památce Alexeje Navalného

V Alexeji bylo tolik naděje, že by ji dokázal probudit i ve své milované zemi, pro kterou byl odhodlán položit život; dokázal by Rusko nadějí naplnit. V Rusku se říká, že největší tma je před svítáním. A teď už se opravdu potemňuje.

Jacques Delors byl velkým hybatelem sjednocující se Evropy

Delors zanechal v Evropě stopu jako málokdo: jednotný trh, jednotná měna, Maastrichtská smlouva, Erasmus. A také silná pozice Komise a jejího předsedy.

Nepohodlné názory Desmonda Tutua

V neděli zesnulý držitel Nobelovy ceny míru nebyl jen oním věčně usměvavým pomahačem druhým, „morálním kompasem“ či idolem poloviny Afriky. Byl také věčným bojovníkem proti mnoha věcem, které provádějí ti, kdo ho dnes oslavují.

Bob Dole má rád Pepsi. Buď jako Bob Dole

V USA si letos připomínali těsně nedožité stoleté narozeniny významného politika, jenž se stal symbolem „starých dobrých časů“. Na jeho osudech by se dalo vyučovat, jak politika v předtrumpovské i předobamovské éře vypadala a jak se měnila.

Jan Dlask, veskrze dobrý člověk

Na Jana Dlaska (5. září 1973 — 21./22. prosince 2023), všeobecně oblíbeného vyučujícího na oboru Finská studia, prvotřídního znalce literatury finských Švédů a neobyčejně laskavého člověka, vzpomíná jeho kolega a přítel od dětských let.

Občan Karel