Profil čtenáře:
Jan Beránek

Profese: ekolog
E-mail: jan.beranek@ecn.cz

Já jsem včera četl domněnku, která mi do těch zlomků informací zapadá nejvíc: Kim se zavřel do úplné izolace ze strachu z nákazy Koronavirem (mj. patří zjevně do rizikového segmentu populace).

Tady v Nizozemsku jsou taky opatření výrazně odlišná od těch v ČR: školy a restaurace jsou sice také zavřené, platí zákaz pohybu na veřejnosti ve větších skupinách (pokuta 400 EUR), na druhou stranu není přikázáno nosit roušky a řada věcí má formu doporučení. Včera na tiskovce premiér Rutte klidně, ale důrazně několikrát vyzýval občany k dobrovolné zodpovědnosti v rámci rozumných opatření (neshromažďovat se, při nakupování dodržovat odstupy, nechodit mezi lidi, když je člověk nemocnej...). Zároveň také zdůrazňoval, že Nizozemsko je tradičně svobodná společnost, že to jsou naše hodnoty, a že vláda z principu nebude přehánět žádné zákazy.

Řada našinců by tu byla hodně nervózních a ostatně tak mnozí i na krajanských fórech reagují, jako kdyby snad režim v ČR a opatření Babišovy vlády byly nějak lepší a zodpovědnější. Jenže zákazy a vojenský režim, ačkoliv leckomu možná dávají falešný pocit bezpečí, se inteligentním opatřením prováděným kompetentním státem nemohou vyrovnat.

Je to dobrý popis problému. Jenže pokud je tohle známé nejméně už 15 let, máme hrozně málo odpovědí na to, jak tomu čelit, resp. jak tyhle krize naopak využít pro obrat k lepšímu. Hnutí a levice nenabízí o mnoho víc než "upozornit na problém", jak se to děje i v tomto rozhovoru. Takže - fajn, víme... ale co s tím tedy?

Skvělá práce, krásný web a výbornej rozhovor - gratuluju! A vůbec si nestěžuju :)

Ano, dnes se v tom už dá z velké části spoléhat na ceny a "trh". Před 20-30 lety, kdy jsme bojovali o lepší budoucnost energetiky, to tak ale vůbec nebylo. Dnes je solár tak dostupný a levný, že se nám o tom tehdy ani nesnilo. A to jen díky tomu, že Německo se právě v té době rozhodlo umožnit rozvoj obnovitelných zdrojů a vytvořilo skvělý systém jejich podpory. Mohli jsme toho být součástí. Dnes zoufale zaostáváme a ještě se snažíme ty změny brzdit, protože jsme uvízli v minulém století (nejen v energetice).