Profil čtenáře:
Bohuslav Vorel

Profese: pojistný matematik

Gazu do značné míry živí Izrael. Pokud by chtěl skutečně uskutečnit genocidu, stačilo by jediné. Zastavit přísun potravin do Gazy. čekat a maximálně odpovídat ostřelováním míst, odkud na něho létají z Gazy rakety.

Palestinců je mi líto, ale nejdříve potřebují pochopit, že pokud má být Palestina free, musí přestat chtít zničit Izrael, ale naopak využít toho, že existuje. Nakonec 20 procent obyvatel Izraele jsou Arabové. Pod vládou Hamásu či dalších teroristů však nebudou svobodní nikdy, i kdyby se podařilo zahnat všechny Židy do moře.

Těm, které zajímá skutečný stav věcí, doporučuji článek Jana Fingerlanda ve včerejší příloze Lidových novin. Název shodný s názvem příspěvku.

Jeden odstavec jako ukázka:

John Spencer z West Pointu, přední americký odborník na městskou válku dokonce tvrdí, že izraelská armáda v Gaze stanovila zcela nový standard ochrany civilistů na bojišti, mimo jiné masovým varováním pomocí milionů SMS, letáků i telefonátů. Zmiňuje i přesun nekombatantů mimo bojovou zónu (v názvosloví kritiků "etnické čistky"), a to i za cenu ztráty momentu překvapení, a tedy potenciálních ztrát ve vlastních řadách.

Tolik citát. A na závěr jedna informace - mezi uváděnými obětmi je kolem 13 tisíc bojovníků, a že 17 letý bojovník Hamásu či jiných teroristů je nejspíše počítán jako dítě. Informace je součást války.

Západ sice dodal Ukrajině zbraně schopné efektivně ruským útokům. Ale bohužel jen 20-30% toho, co by pro ochranu celého území skutečně potřebovala, Můžeme si sčítat vojáky jednotlivých zemí a říkat si, že NATO má značnou převahu. Akorát že pro takovéto počty je nutno počítat jen vojáky zemí ochotných je skutečně použít. Pokud Rusko zaútočí, třeba i na jeho území. Jinak nás dříve nebo později uvidírá.

Jestli je heslo podporou terorismu nebo není nezáleží jen na složení slov, ale hlavně na tom, kdo a za jakých okolností je skanduje. Před nějakým časem mne v komentáři na DR kdosi přesvědčoval, že heslo "Jin, jiyan, azadi" skandované v Iránu je míněno jinak než je-li skandováno příslušnicemi apoistické gerily. No, zkuste si skandovat ho třeba v Istanbulu na některém náměstí, a pak o tom přesvědčovat turecké soudy.

Zajímavá analýza situace v Gaze vyšla v analytické rubrice kurdských stránek ANF. V některých bodech se shoduje s článkem výše, hlavně v nutnosti odlišovat Palestince a Hamás. Můj osobní názor je velmi podobný tomuto.

https://anfrussian.com/%D0%90%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/Vojna-eto-to-cego-hotat-Hamas-i-Iran-52716

Co si myslím o členství Turecka v NATO jsem uvedl v komentáři k jinému článku před měsícem. K pochopení jeho role nelze už jednotlivé konflikty oddělovat. Stejně jako v Sýrii či Libyi není jeho cílem konflikt vyřešit, ale zachovat země roztříštěné pro možnost posilování vlastního vlivu. Silná Ukrajina v NATO je ohrožením jeho zájmů. Ideální stav by byl slabá Ukrajina ekonomicky závislá na astronomických částkách peněžní podpory ze Západu.

Drony jistě sehrály svoji roli na počátku konfliktu, ale co Turecko dělá dále. Obilná dohoda dávala Rusům faktickou kontrolu nad ukrajinským obilím. Podstatná je i role při obcházení sankcí, byť tady hraje roli i naivita a nejednota Západu. Turecko by mohlo spoustu věcí, pokud by chtělo, ale koneckonců se tím ani netají, že nechce.

Je ale tohle, co jako NATO chceme my?