Smlouvy o americké podpoře českého výzkumu připomínkují úřady
Dušan RadovanovičSpojené státy jsou prý ochotny uzavřít s Českou republikou smlouvy, které dříve podmiňovaly radarem na českém území.
Podle tvrzení premiéra Jana Fischera je smlouva o společných výzkumných a vývojových projektech mezi Českou republikou a Spojenými státy před podpisem. Fischer to slíbil včera na jednání Poslanecké sněmovny. Ministerstva školství a obrany připravují dvě česko-americké dohody, z nichž první se týká vědy a výzkumu a druhá pořizování materiálu a služeb pro účely obrany.
Původní dohody měly být součástí umístění amerického radaru na českém území v Brdech. Poté, co prezident Obama projekt hvězdných válek odložil, se předpokládalo, že s ním skončí i nabídka spolupráce, která měla být odměnou za radar.