Velení izraelské armády chce vojáky v poli vybavit kamerami, aby v budoucnu zabránilo sporům o okolnostech a skutečných následcích izraelských bojových akcí. Podle pondělních zpráv izraelského tisku mají kamery dostat motostřelecké a obrněné jednotky. Definitivní rozhodnutí má údajně padnout brzy.
Myšlenka pořizovat videozáběry bojových akcí vznikla po vpádu izraelské armády do pásma Gazy před dvěma lety, po němž byli izraelští vojáci obviňováni z válečných zločinů. V úsilí o přízeň světového veřejného mínění izraelská armáda použila záběry kamer už loni po kontroverzním zásahu vojáků proti turecké lodi Mavi Marmara, která mířila s humanitární pomocí do pásma Gazy navzdory vyhlášené blokádě.
Podle agentury Reuters jsou úvahy o nasazení videokamer do izraelské armádní výzbroje projevem nervozity nad rostoucí izraelskou izolací na mezinárodní scéně. Propagandistická ofenziva má zvrátit zakořeněné přesvědčení mnoha médií a mezinárodních organizací o tom, že Izrael používá neúměrné vojenské prostředky při zásazích proti palestinským civilistům.
V minulých letech byli k izraelským jednotkám přidělováni profesionální kameramani, které mají nyní nahradit sami vojáci. Vybraní příslušníci izraelské armády mají projít dvoutýdenním školením. Specialisté na pořizování videosnímků mají být k jednotkám přidělováni stejně jako ženisté, zdravotníci nebo spojaři.
Izraelská armáda si uvědomuje význam styku s veřejností a energicky se prezentuje na internetu a v sociálních sítích Facebook nebo Twitter. Kritici jejího plánu s kamerami namítají, že jakékoli záběry z bojových akcí mohou být snadno označeny za padělek, kamufláž nebo účelově vytvořený materiál. Veškeré záznamy ostatně izraelská armáda jistě zveřejňovat nebude.
Izraelská armáda chce vybavit bojové jednotky kamerami
Vojáci schopní ovládat kameru by měli být k jednotlivým oddílům přidělováni podobně jako ženisté nebo zdravotníci. Izraelská armáda chce záznamy z operací čelit kritice, že se při zásazích dopouští násilí na palestinských civilistech.
Nápad s kamerami má i své kritiky. Ti namítají, že natočený materiál lze snadno prostříhat, upravit nebo zveřejnit jenom zčásti. Foto michaelramallah, flickr.com
- Vytisknout článek
- Poslat e-mailem
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související
Sloupek